İzmir’de yaşayan Türk ve savaş mültecisi çocuklarla sosyal, eğitim ve sanat projesi

UNICEF’E göre 2014 yılında bir milyondan fazla Suriyeli mülteci Türkiye’ye girmiş olup bunların %53’ünü çocuklar oluşturmaktadır.

Français

duvar 1 Sinan 1Bu insanlık krizi herkesin yardımını gerektirmektedir. Birçok ihtiyacın yanında (beslenme, kalacak yer…), bu kişilerin kaldıkları semtlerde yaşayanları duyarlı kılmak ve karşılıklı dayanışma görüşmelerini kolaylaştırmak için iletişim alanları oluşturmak da önemlidir.

Bu çerçevede, İzmir’de gönüllü olarak çalışan araştırmacı ve sanatçılardan oluşan bir grup, Eylül ayından beri sosyal, eğitimsel ve sanatsal bir proje üzerinde çalışmaktadır. Projenin adı, « Fotoğrafçı Çocuklar, Savaş Mültecileriyle Dayanışma İçinde Yaşamak ». Projenin aktörleri, bugün İzmir’in Kadifekale semtinde birlikte oturan Türk ve savaş mültecisi çocuklardan oluşan çok dilli ve çok kültürlü bir gruptur.

Projenin ilk hedefi, farklı topluluklardan gelen çocukların birbirleriyle karşılaşabilecekleri ve paylaşabilecekleri alanlar oluşturup birlikte birşeyler yapmak için birlikte öğrenmeyi ve birlikte yaşamak için birlikte yapmayı göstermektir. Bu vesileyle, projenin her aşaması ; çok dilli ve çok kültürlü ortamda karşılıklı iletişim ve paylaşım alanları oluşturmaya ve çocuklara yeni beceriler kazandırmaya (sanatsal kreasyonlar için teknikler ; karar almak için, bir fikri savunmak için, fotoğraftan oluşan bir hikâye gerçekleştirmek için tartışma yapabilmek ; aileleri ve arkadaşları arasında projeyi medyalaştırma becerileri) olanak sağlayacaktır. Sonuç olarak çocukların mahallelerini ve şehirlerini sahiplenmeleri için yüreklendirmeye de yarayacaktır. Öte yandan, sosyal ağlarda yapılan tanıtımlarla sağlanan görünürlük sayesinde, vatandaşların mülteciler yararına yaptıkları yatırımlar (giysi, oyuncak, beslenme…) ya da gönüllü yapılan yardımlar (birçoğunun yanında, bazı ailelerin sağlık sorunlarıyla ilgili bakımlarını üstlenen doktorlar,  …).

duvar 1 Serkan 1Fotoğrafçı Çocuklar beş bölüme ayrılıyor : İlk olarak, farklı etkinliklerin gerçekleştirilmesi amacıyla çocuk gruplarının toplanması (sokak tiyatrosu, hayvanat bahçesi gezisi, şehir gezisi…) ; ikinci olarak, tiyatro ve fotoğraf atölyeleri ; ardından Türkiye’deki mültecilerle ilgili sorunlar üzerine genel bir kitleye master class çalışması ; dördüncü etap, bireysel ve kolektif bir sanat projesini gerçekleştirme ; son olarak da yapılan çalışmalarımız üzerine orta metrajlı bir video ve projenin sergisini gerçekleştirme.

MahzenPhotos Kollektif Fotoğraf sanatçıları Sinan Kılıç ve Serkan Çolak yönetiminde söz konusu sanat projesi devam etmektedir. Çocuklar günlük yaşamlarının fotoğraflarını çekiyorlar. Ardından, “birlikte yaşamak ne demektir?” sorusuna kendilerince en doğru yanıt olan fotoğrafları seçecekler. Nisan ayı boyunca, fotoğrafların 4x3m ebatlarında baskıları yapılıp çocukların, ailelerin ve komşuların yardımlarıyla İzmir’deki bazı toprak duvarlara asılacak.

07-19 Mayıs 2015 tarihleri arasında İzmir Türkân Saylan Kültür Merkezi’nde tüm projeyi kapsayan bir sergi yapılacaktır. Murat Eşiyok tarafından gerçekleştirilen orta metrajlı video ve Sinan Kılıç ve Serkan Çolak tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan belgesel İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Belgesel sonunda, Kemal Vural Tarlan’ın da katılacağı bir söyleşi de yer alacak.

Bu aktivitelerin tamamı, İzmir ötesindeki bir çerçevede, gerek çocuklar, gerek sanatçılar ve gerekse başka projeler açısından birçok perspektifi aynı konuda toplamaya olanak sağlayacak. Amaç, projeye katılan çocuklar ötesinde geniş bir kitleyi de duyarlı kılabilmektir.

Bu amaçla ve gerçekleştirilen etkinlikler bakımından Fotoğrafçı Çocuklar, hem sosyal, hem eğitimsel hem de sanatsal bir projedir.

Projeyle ilgili ve aktivitelerin aşamaları konusunda daha fazla bilgi için faydalı olacak birkaç link :
Blog : www.childrensrefugeesphotographers.wordpress.comFacebook : https://www.facebook.com/pages/Children-photographers-Living-in-solidarity-with-war-refugees/634179749993814?ref=hl
Youtube kanali : https://www.youtube.com/channel/UCMYwJpvK_W2C6AOx9aM0rpw/feedSanatçılar-Öğretmenler:

  • Fotoğraf ayağı: Sinan KILIÇ ve Serkan ÇOLAK
  • Drama ayağı: Cem KEŞKEK ve Elvan KEŞKEK
  • Video-Kurgu: Alp ŞEKER, Murat EŞİYOk, Mohamad SHOKOOHI

Proje kordinatörü: Jean Pierre SERNA
Eğitim Sorumlusu: Güzin BOZDUMAN

Proje Danışmanları:

  • Maro AVRABOU, sanatçı
  • Dimitri XENAKIS, sanatçı
  • Emmanuelle HOULES, Türkiye Fransız Kültür Merkezi İzmir Şubesi Müdürü
  • Baudoin DUPRET, Fas Sosyal Bilimler Eğitimi Jacques Berque Merkezi Müdürü
zoom logo mahzen if_izmir_spot kopya konak_belediyesi_logo_big hezarfen la cigale

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée.

Ce site utilise Akismet pour réduire les indésirables. En savoir plus sur comment les données de vos commentaires sont utilisées.